Ondrene 160 folk brocade PEASANT AND DIAMODS blue | 35
Code: MU002384Related products
Product detailed description
The unique, rustic brocade was created based on vests that were lent to us through collaboration with the Hornonitrie civic association.
folk brocade - a unique textile material with woven floral patterns. A wide range of color variations, some complemented by woven rexor. folk brocade is produced for specific regions for the production of national folks, folk skirts, aprons, and other folk components.
Additional parameters
| Category: | Folk brocades |
|---|---|
| Pattern color: | Multicoloured |
| Warp color: | Blue |
| Pattern/Motif: | Ornament |
| Type of brocade: | Ondrene |
| Material composition: | cotton/viscose |
| Width: | 160 cm |
| Weight: | 237 g/m² |
| Care symbols: | symboly1 |
| šíře: | 160 cm |
| Materiálové složení: | 35% bavlna/65% viskóza |
| Gramáž: | 237 g/m2 |
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | HEDVA ČESKÝ BROKÁT, s.r.o. |
|---|---|
| Address : | Opavská 463/23, 795 01 Rýmařov |
| E-mail : | eshop@hedvabrokat.cz |
