Vážení zákazníci, kvůli vládním nařízením zůstávají naše prodejny do odvolání zavřené. Prodejna v Rýmařově bude sloužit jako výdejna zásilek, každý všední den od 9.00 do 16:00. Děkujeme za pochopení.

Národní divadlo

Historie

Národní divadlo se otevřelo roku 1881, lépe řečeno bylo znovuotevřeno po požáru roku 1883. Navazovalo na činnost Prozatímního divadla. Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi a také , jak z hlediska obecně národně kulturního a historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

Dnes pod Národní divadlospadá Nová scéna, Stavovské divadlo a Státní opera. Soubory Národního divadla jsou rozděleny na Činohru, Operu, Balet a Laternu magiku. 

O stavbě kamenného divadla začali čeští vlastenci uvažovat už v roce 1844. Počátek stavby byl realizován nejprve žádostí , kterou stavovskému výboru českého sněmu 29. ledna 1845 předložil František PalackýŽádosti bylo vyhověno v dubnu 1845, ale až za šest let  v roce 1851 – vydal mezitím ustavený Sbor pro zřízení českého národního divadla v Praze první veřejné provolání k zahájení sbírek. Do roku 1865 bylo ve sbírkách vybráno celkem 201 939 zlatých.

K finanční podpoře se přidalo i Rakouské císařstvíKrálovství a země v Říšské radě zastoupené a Země svaté Štěpánské koruny uherské, přispěl i císař František Josef I., Když se císař dověděl o vyhoření divadla, ihned věnoval dalších 13 tisíc. Zemský výbor království Českého uvolnil 14 700 zlatých, české vlastenky uspořádaly na Žofíně bazar, jehož výtěžek byl téměř 6 tisíc zlatých, členové císařské rodiny darovali 26 tisíc, dále přispěli ruský car a česká šlechta – z nejvýznamnějších jmenujme alespoň knížete Lobkovice (6 tisíc zlatých), hraběcí rodinu Chotků (přes 4,5 tisíce), hraběcí rodina Kolovratů (přes 4 tisíce), objevují se jména SchwarzenberkůKinskýchČernínůNosticůHarrachů a dalších. Nezanedbatelně také přispěla nastupující buržoazie, ale i vědci, umělci (Ringhoffer, Rott, Palacký, Rieger, Vilímek). 

Celkové příjmy ze sbírek, příspěvků, subvencí a pojištění 3 204 129 zlatých. Po požáru divadla se během národní sbírky vybralo více než 1 milion zlatých. První česká vzájemná pojišťovna po požáru vyplatila pojistku ve výši téměř 300 tisíc zlatých.

 

Rekonstrukce

V 70. letech byl stav Národního divadla velmi špatný, a tak byla započata rekonstrukceV květnu roku 2012 začala kompletní rekonstrukce pláště historické budovy Národního Divadla. Rekonstrukce zahrnuje i obnovu mříží, podstavců, oken, dveří, balkónů a vnějšího stožárového osvětlení. Fasáda byla očištěna především od prachu, který se zde od rekonstrukce na začátku 80. let nashromáždil, a to pomocí páry, omytí vodou a abrazivním čištěním. Budova tak získala novou sjednocenou světlejší barvu. Celá rekonstrukce probíhala ve čtyřech etapách a její poslední část, která zahrnovala opravu fasády směrem k Vltavě skončila oficiálním ukončením 9. prosince 2015.

S velkou ctí jsme se podíleli na rekonstrukci prezidentského salónku, konkrétně dámského salónku, kde jsou k vidění naše brokáty na zdech jako tapety, závěsech a čalounění. V budoucnu se těšíme na další ctěnou spolupráci, tentokrát v pánském salónku.    

 Brokát si můžete zakoupit na našem e-shopu.
ND 2 ND 7 ND 3
     
ND 4   ND 5
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.